На біс: як «Ножі наголо: скляна цибуля» вдало жартував з мільярдерів, але не сказав нічого нового

Двічі в ту ж річку
7/10

В кінці грудня 2022 року на Netflix вийшли «Ножі наголо: скляна цибуля» – сиквел мета-детективу Раяна Джонсона, у якому від одночасно сміється з кліше детективного жанру і робить дійсно захоплюючу історію із загадками та соціальними коментарями. Автор Flashforward Magazine Валерій Ковтун та головний редактор Максим Сорокін розібрали фільм і розповіли, з кого насправді вдало стібався режисер та чому режисеру треба бути сміливішим.

«Ножі наголо» – ідеальна ілюстрація того, що нерелевантний в одному жанрі режисер може показати себе як маестро в іншому. Після «Останніх джедаїв» від яких з різних причин підгоріло як у хардкорних фанатів «Зоряних воєн», так і у більшості глядачів Раян Джонсон зібрав купу зіркових акторів і зняв класичний детектив в дусі Агати Крісті про вбивство патріарха сімейства під час родинного зльоту. Причому, на відміну від Кеннета Брани, який робив акцент на драмі у своєму «Вбивстві у Північному експресі», Джонсон насичив свій фільм гумором, соціальними коментарями та іронією над кліше жанру. 

І якщо в космоопері спроби Джонсона в кожній другій сцені обманювати очікування глядача і жартувати, особливо через бафос наративний прийом, коли комічний ефект досягається швидким переходом від високої теми до чогось приземленого чи вульгарного на рівні доречності були десь як непристойні анекдоти на похоронах улюбленого дідуся, то в камерному детективі вони заходили просто на ура. Також було помітно, яку насолоду від зйомок отримували Кріс Еванс і Деніел Крейг, які явно втомились від контрактних зобов'язань Капітана Америки і Джеймса Бонда відповідно. При цьому всьому «Ножі» не були просто спробою посміятись над жанром, а цікавим його представником. 

Тож новини про намір випустити сиквел нікого не здивували: голівудські боси не були б голлівудськими босами, якби не спробували сконструювати на основі будь-якої успішної стрічки невеличку франшизу з парою продовжень і 10 спін-оффами. Бентежило інше:  «Скляна цибуля» одразу виходила на платформі Netflix. Багато режисерів: працюючи над ексклюзивом для стрімінгу, не дуже стараються: фінансовий успіх фільму не залежить від кінотеатральної каси, а тому можна розслабитися.

Однак це не зовсім про Райана Джонсона. Це ті ж самі «Ножі наголо», і це одночасно добре і не дуже. 

Зазвичай в сиквелах режисери намагаються, навіть зберігаючи концепт оригіналу, піддати розмаху (майже ідеальний приклад – «Один вдома 2»), однак Джонсон пішов принципово іншим шляхом: «Скляна Цибуля» має менше дійових осіб і виглядає більш камерною. 

Максим Сорокін
У другій частині режисер напхав фільм величезною кількістю референсів на поп-культуру: від Анджели Ленсбері (та інших відомих людей), які грають з Бенуа Бланком в Among Us, до тотального несмаку у вітальні його маєтку, де висить арт Тайлера Дердена персонаж Нортона у «Бійцівському клубі». Крім того, Джонсон косплеїть Соррентіно та знущається з мистецтва: картина Марка Ротко висить догори дриґом (натякаючи, що її власник не розуміє мистецтва), а Матісс чомусь висить у вбиральні.

 

Збереглась зав’язка в  дусі Агати Крісті: ексцентричний мільярдер Майлз Брон запрошує п'ятірку своїх друзів провести традиційний вікенд на власному острові. Компанія підбирається різнорідна: від качка-стрімера до губернаторки. Випадково серед гостей опиняється приватний детектив Бенуа Бланк з першої частини. Той переконаний, що хтось з друзів замислив погане, а тому його послуги можуть знадобитись вже дуже скоро. 

В «Скляній цибулі» режисер ретельно відтворює всі ключові елементи оригіналу: непогана інтрига, твісти, що повертають сприйняття історії на 180 градусів, гумор, вдалі акторські перфоманси (тут майже всіх затьмарив Нортон) і спроби в тонку соціальну сатиру.

В плані останнього Джонсон показав, що вміє тримати руку на пульсі. Якщо «Ножі» були про досить обридлу тему протистояння злих білих супрематистів та бідних латиноамериканських біженців, то «Скляна Цибуля» присвячена висміюванню і пародіюванню технологічних мільярдерів – більш універсальна, та й чого гріха таїти, близька нам тема. Netflix ідеально підгадала з часом релізу: спогади про епопею з купівлею Twitter, скандалом з відмовою надавати Україні Starlink та інші сумнівні заяви Ілона Маска ще були на слуху. Також в сюжеті досить вдало обіграли глобальний локдаун, хоч ніщо на це не натякало.

Максим Сорокін
Ілон Маск – зрозуміла та проста жертва для пародій та тролінгу, і Netflix вже робив це (досить невдало) у третьому сезоні Love, Death & Robots. Однак Раян Джонсон все ж націлився на загальний образ деспотичних та нерідко брехливих власників bigtech-компаній, а тому в персонажі Нортона найбільш сильно зчитується не Ілон Маск, а Елізабет Холмс.

Засуджена за шахрайство СЕО компанії Theranos, яка «піднімала» сотні мільйонів доларів інвестицій на революційну розробку нового методу збору аналізів крові, об’єднує всі риси зображеного у фільмі Майлза Брона. Ба більше - сюжетна розв’язка виступає очевидною метафорою краху Theranos, і цього порівняння Раян Джонсон не соромиться.
З тої ж причини Джонсон підтримав ідею Нортона одягнути його персонажа під час сцени у барі в костюм героя Тома Круза з фільму «Маґнолія» Пола Томаса Андресона. За задумом Нортона це мало підкреслити абсолютну неоригінальність Брона, а за задумом Джонсона – вкорте закодувати образ шахрая: Френк Маккі (персонаж Круза в «Маґнолії») проводив фейкові тренінги особистого росту та зваблення жінок.

Дивитися чи ні?

Вцілому так. «Скляна цибуля» навряд чи викличе у вас захват, але про дві з половиною години витрачені на перегляд цього фільму ви не будете шкодувати. Тут все зроблено за кращими лекалами жанру. Залишається тільки сподіватись, що якщо буде триквел, то Джонсон буде більш сміливим.

 

Валерій Ковтун Страница автора в интернете

Автор, редактор ленты новостей