Бунт тіла: «Злочини майбутнього» Девіда Кроненберга як найкраща екскурсія у боді-хоррор
Минулого тижня відбувся мережевий реліз одного з найбільших фестивальних хітів цього року – боді-хоррору «Злочини майбутнього» від творця цього жанру Девіда Кроненберга. Редакція Flashforward Magazine, звісно, не могла його пропустити. Революції у жанрі не вийшло, але ми все ж розповімо, чому нова робота Кроненберга все ж найкраще розкриває суть жанру – і точно робить це краще, аніж «Титан».
Перформансист Сол Тенсер, який працює в парі зі своєю коханою Капріс, перебуває в глибокій екзистенційній кризі: на потіху публіці він продовжує диким чином взаємодіяти зі своїм тілом. Уточнення: Сол і Капріс живуть у недалекому майбутньому, де стало можливим вирощувати на заміну нові людські органи. Солу, однак, хочеться все гостріших відчуттів. Але вийти за межу можливого у світі, де вже немає нічого неможливого, постійного та нормального – погана ідея.
Перерва в кар'єрі Девіда Кроненберга, що тривала цілих вісім років, нарешті перервалася. «Злочини майбутнього» - класичне «поверення до витоків»: сама назва і навіть скелет нарративу перегукуються з його середньометражним фільмом 1970 року. У «Злочинах майбутнього» сімдесятих років Кроненберг лише намацував ґрунт боді-хорору, але ще остаточно не впадав у естетику мінливої тілесності.
Але щось спільне між фільмами все ж є. В першу чергу це головні герої, для яких пошук трансгресивного досвіду стає у тому чи іншому вигляді сенсом життя. І в цьому плані Едріан Руж, дерматолог-психопат 1970-го, успадковує депресивного перформансиста Сола з фільму 2022-го. Саме в останньому Кроненберг через призму фатальної трансформації тіла говорить – до речі, уперше у своїй фільмографії – про специфіку сучасного мистецтва, побудованого на увазі до тілесності, розвитку суб'єктності та сприйнятті будь-якої нової оптики як такої.
Останнім фільмом Кроненберга до його тривалої перерви була чорнушна сатирична драма «Зоряна карта». Екранізація однойменного автобіографічного роману Брюса Вагнера відверто висміювала голлівудський істеблішмент – і, враховуючи таку перерву, когось з продюсерів це точно зачепило.
Згадали ми його не просто так: «Злочини майбутнього», де Кроненберг повернувся до теми тілесного жаху, насправді виявляються ідейно близькими не до «Скаженої», «Виводку» або «Мухи», а саме до «Зоряної карти» або «Автокатастрофи» з їхнім поглядом навиворіть на ком'юніті, об'єднані як потягом до слави, так і суто фатальним потягом до нових відчуттів.