Теорема непотрібності: «Людина-мураха та Оса: Квантоманія» як еталонно пусте кіно

Ще один поганий фільм MCU
4/10

Після світової прем'єри «Людина-мураха та Оса: Квантоманія» отримав один з найгірших рейтингів серед критиків у порівнянні з іншими фільмами MCU. 48% позитивних відгуків на Rotten Tomatoes та 48/100 на Metacritic вказують на те, що попередні досягнення Marvel залишаються все далі в минулому.

Журналіст Flashforward Magazine Антоній Ходоровський розповідає, чому черговий фільм кіновсесвіту став невдалим початком його 5-фази, а дивитися на роботу художників візуальних ефектів фізично боляче.

З початком п’ятої фази кінематографічний всесвіт Marvel продовжує традицію тотального регресу: кількість беззмістовних персонажів помножується, їх сюжетні арки майже ніяк не доповнюють наскрізну історію франшизи, креативні рішення студії все більше зосереджені на мерчендайзингу, а VFX-художники змушують глядача страждати разом з ними. Наприклад, влітку 2022 року видавництво Vulture опублікувало анонімне інтерв’ю з одним з членів команди спецефектів, який розповів про несприятливі умови праці та чому візуальна складова проєктів Marvel стала зброєю масового знищення.

«Людина-мураха та Оса: Квантоманія» є черговим необов’язковим елементом так званої «Саги мультивсесвіту», єдина мета якого була представити головного антагоніста майбутніх кросоверів. Натомість фільм підкреслив творчу кризу його творців, а протистояння Канґа Завойовника та Скотта Ленга нагадує супергеройське кіно 00-х з його пафосною клоунадою — але без статусу іронічних мемів.

З кожним новим проєктом творчі набутки Marvel Comics отримують все більш прямолінійні адаптації для великих екранів. Якими б абсурдними не здавалися оригінальні графічні романи, топ-менеджмент компанії робить акценти лише на тому, щоб задовольнити потреби їх відданих прихильників одягти новий костюм для Comic-Con, виконати KPI відділу колекційних іграшок та дати дискусійним гурткам для geek-експертів нову тему. Чи варто дивуватися, що у п'ятій фазі, окрім знайомих невиразних героїв, глядачів буде розважати розумне броколі або желеподібна істота, що мріє про дірки у своїй субстанції?

Саме таким науково-фантастичний світ квантового виміру виглядає в уявленні творчої команди: не різноманітний у своїх проявах, а ніби примітизована копія космічних просторів із «Зоряних війн», разом з його дивними істотами та розфарбованими обличчями акторів масових сцен. Ба більше, для створення фільму був залучений науковий консультант Dr. Spyridon «Spiros» Michalakis , завданням якого, вочевидь, було випити кави на знімальному майданчику.

У коміксах квантовий вимір відомий як Microverse. Marvel Studios не могла використовувати оригінальну назву, бо вона разом із правами на «Мікронавтів», місцевою командою copy/paste героїв, належить Paramount.

Microverse(Marvel Comics)
Chronopolis (Marvel Comics)
Chronopolis (MCU)

Майстерність CGI-художників вдосконалюється з часом та дозволяє створювати все більш деталізовані спецефекти — але не у випадку, коли їм доводиться співпрацювати з Marvel. «Людина-мураха та Оса: Квантоманія» можуть сміливо змагатися в категорії «найкращі візуальні ефекти» з таким шедевром візуального мистецтва, як «Діти Шпигунів 3: Кінець Гри». І звісно це не комплімент.

Окрім ліниво промальованих деталей навколишнього ландшафту, технологія StageCraft (окремі сцени виводяться на великі світлодіодні екрани, що забезпечують фон) занадто сильно виокремлює акторів з контексту квантового виміру, що можливо не є великим недоліком для дитячого кіно, але ніяк не для багатомільйонного блокбастера, де герої з серйозним виглядом розігрують порятунок людства.

Spy Kids 3-D Game Over, The Adventures Of Sharkboy And Lavagirl vs. Ant-Man and the Wasp: Quantumania

Найголовнішим же доказом ненависті команди спецефектів щодо свого замовника стала поява на екрані одного з найбільш карикатурних антагоністів за все існування кіновсесвіту - MODOK’а (Механізований організм, призначений лише для вбивства). Без належних ідей для його втілення та з ігноруванням сучасних досягнень в галузі 3D-графіки, яйце на сковорідці виглядає більш переконливим потенційним лиходієм. Найвдалішою його реалізацією на екрані поки залишається однойменний ляльковий анімаційний серіал, пародійний зміст якого добре підкреслює потенціал цього персонажа.

Tales of Suspense # 93-94 (1967 рік)

Головні герої фільму позбавлені будь-якої індивідуальності. Виокремити можна, мабуть, Кессі Ленґ, яка розмовляє маніфестами з twitter, чим додає роздратування, якого ніхто не просив. Її активна участь в подіях стрічки обумовлена тим, що в кожному своєму проєкті Marvel вводить учасників кросовера «The Young Avengers». А значить глядача чекає ще одне супергеройське кіно, що продовжить священну місію Ґрети Тунберг. Персонажі схематично взаємодіють між собою та лише прокладають шлях для появи наступної загрози, з якою оновленій команді Месників доведеться зіштовхнутися у найближчому майбутньому.

YOUNG AVENGERS (2013) #15

Але проблема в тому, що наразі Канг Завойовник не виглядає достатньо зловісним персонажем, який вимагав би істотних зусиль для перемоги тими, хто кидає йому виклик. І головним чином це враження формує його безглузде протистояння з одними з найслабших протагоністів франшизи та беззмістовний фінал стрічки. Сцени після титрів ще більше ставлять під сумнів значущість «Квантоманії» у контексті майбутньої фази. Історія довжиною у дві години ніяк не доповнює «Сагу мультивсесвіту», бо лише відтворює змісти, що вже були віднайдені в першому сезоні «Локі», а версія Канга актуального зразка не розпочинає сюжет, що мав би продовжитися в екранізації «Secret Wars».

Original Secret Wars (1984 to 1985).